Bezpieczne i odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy - ważne wskazówki

Każda osoba korzystająca z pożyczek pozabankowych powinna mieć na uwadze zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego pożyczania pieniędzy. Istotne jest bowiem, aby pożyczać kwoty, które potem będziemy mogli spłacić bez popadania w kłopoty i nadmierne zadłużenie.

Pożyczka - niezależnie od tego, czy jest to szybka pożyczka online uzyskana na krótki okres, czy pożyczka długoterminowa spłacana w ratach przez wiele miesięcy - powinna być przeznaczona na cel, którego nie jesteśmy w stanie sfinansować własnymi środkami, a spełnienie tego celu jest dla nas istotne lub wręcz konieczne. Wysokość pożyczki musi być dostosowana do naszych możliwości finansowych, czyli przede wszystkich naszych miesięcznych spodziewanych dochodów.

Zaciągania pożyczek nie można traktować jako regularnego sposobu finansowania potrzeb, ponieważ grozi to wpadnięciem w spiralę zadłużenia (zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich). Kredyt jest zobowiązaniem, które musi być spłacone, dlatego nie możemy lekceważyć obowiązków wynikających z wziętych pożyczek.

Wszelkie opóźnienia w spłacie pożyczek mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. W przypadku opóźnienia w spłacie rat pożyczki, pożyczający musi liczyć się z dodatkowymi opłatami następstwami formalnoprawnymi. Pożyczkodawca ma prawo naliczać m.in. dodatkowe odsetki za zwłokę i różne opłaty, np. wynikające z: konieczności wysyłania monitów i wezwań do zapłaty, windykacji, itp. Kolejną niedogodnością jest możłiwosć zgłoszenia opóźnień w spłacie do bazy dłużników (np. KRD, ERIF) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK), co może utrudnić lub uniemożliwić zaciągnięcie kredytu w przyszłości.

Większość pożyczkodawców umożliwia przedłużenie pożyczki w przypadku, gdy nie możesz jej spłacić w umówionym terminie. Wymaga to złożenia wniosku przez klienta. Wydłużenie okresu spłaty zwykle wiąże się z koniecznością dokonania dodatkowej opłaty. Wniosek o zmianę terminu spłaty powinien być złożony przez klienta przed upływem terminu spłaty.

W przypadku niespłacania zobowiązań pożyczkowych należy pamięać o konsekwencjach braku płatności. Jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci zaciągniętego kredytu, pożyczkodawca może podjąć kroki zmierzające do odzyskania kwoty pożyczki razem z dodatkowymi kosztami. Wielu pożyczkodawców przekazuje w takim przypadku daną zaległość do windykacji.

Udzielanie pożyczek przez banki i firmy pozabankowe (zarejestrowane jako działające na terenie Polski) jest zgodne z krajowymi przepisami dotyczącymi pożyczek. Kredyty bankowe podlegają przepisom prawa bankowego, a pożyczki pozabankowe udzielane są na podstawie Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. nr 16 poz. 93, z późn. zm.). Zastosowanie mają także zapisów Ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 nr 126 poz. 715), które wymagają m.in. przedstawienia klientowi formularza informacyjnego właściwego dla kredytów konsumenckich.

Niezwykle istotnym pojęciem jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO odzwierciedla relację pomiędzy całkowitymi kosztami ponoszonymi przez kredytobiorcę, a kwotą otrzymanego kredytu, z uwzględnieniem okresu spłaty i czasu spłacania rat. Definicję i sposób obliczania RRSO zawiera wspomniana ustawa o kredycie konsumenckim. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek przedstawienia RRSO w swojej ofercie. RRSO stanowi obiektywne narzędzie umożliwiające porównanie ofert, gdyż zawiera wszystkie opłaty obciążające klienta, a więc nie tylko ratę, ale także m.in. opłatę przygotowawczą, koszty ubezpieczeń, opłatę rejestracyjną (zwykle jest to wpłata 1 grosza/1 złotego w celu zweryfikowania tożsamości).


(C) 2018 - Loan4u.pl - ranking chwilówek, porówywarka pożyczek, serwis o kredytach i firmach pożyczkowych.

Mimo dołożenia starań nie gwarantujemy pełnej aktualności przedstawionych ofert. Każdy użytkownik powinien sprawdzić warunki kredytu lub pożyczki w serwisie internetowym pożyczkodawcy.
Ta witryna stosuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika.